TA 303 ‘C’: Szervezeti és rendszerkompetenciák fejlesztése

Szervezetfejlesztés a gyakorlatban

A képzés a TA alapján megvalósuló szervezetfejlesztés áttekintését kínálja a szervezetek szakértői és vezetői, személyzet- és szervezetfejlesztők, valamint tanácsadók és coachok számára.

A fókuszban a társadalomban és a munka világában végbemenő paradigmaváltás átültetése áll a szervezetfejlesztés gyakorlatába, új perspektívák és eszközök elsajátításával. Olyan kulcskérdéseket integrálunk a képzés folyamatába, mint a szervezeti kultúra, a hosszú távú célok, az együttműködés, a bevonás és a döntéshozatali formák átalakítása. További összetevő a rendszerszemléletű és kapcsolati attitűd és eszközrendszer kialakítása a változási folyamatok belső vagy külső támogatásában. A képzési filozófia, módszertan és követelmények részletes leírásához ide kattints!

Mit kapsz, ha részt veszel ezen a képzésen?

  • hasznos modelleket, amelyek keretezik a szervezetekről és a szervezetfejlesztésről való gondolkodásodat
  • kipróbált eszközöket, amikkel diagnózist állíthatsz föl, megtervezheted és értékelheted az intervenciódat
  • stabil értékrendszert, amely megalapozza szakmai identitásodat jelenlegi vagy leendő szerepedben.

A műhelyek témája és időpontok (indulás 2026 őszén)

  1. Szervezetfejlesztés. Műfajok, szerepek és kompetenciák a TA tükrében
  2. Szervezetek és a káosz – Szervezeti struktúrák
  3. Szervezeti kultúra és szervezeti autonómia
  4. Vezetés és követés
  5. Változtatás és megőrzés
  6. Szakmai identitás és etika. Záró műhely

A programváltoztatás jogát fönntartjuk

A workshopok időkerete:

  • Első nap: 09:00-18:00
  • Második nap: 9:00-17:30

Képzési modulok és tartalmak

Részletesebb leírás a modulok utáni sávra kattintva olvasható

  1. modul: Szervezetfejlesztés. Műfajok, szerepek és kompetenciák a TA tükrében.
  • A szervezetfejlesztés iránya és a fejlesztési folyamat
  • Szerepek, szerződések, kompetenciák
  • Hol tartasz és személyes fejlődési célok
A szervezetfejlesztés lényegi sajátosságaival indítjuk ...

… a képzést a megismerkedést követően. Foglalkozunk az eredet örökségével, áttekintjük a fontosabb irányokat és a mai trendeket. Megvizsgáljuk a szervezetfejlesztés strukturális elemeit és folyamatát, azonosítjuk a legfontosabb szerepeket és szereplőket, a kontextuális összefüggéseket és a tipikus szerződéses helyzeteket. Megbszéljük a vonatkozó főbb TA-s és nem TA-s szakirodalmat.
Emellett minden résztvevőnek lehetősége van kidolgozni a képzésre vonatkozó fejlődési céljait és tanulási tervét.

  1. modul: Szervezetek és a káosz – szervezeti struktúrák.
  • Szervezetek mechanisztikus és humanisztikus karaktere (Hauser)
  • Szervezetfejlesztés és káoszteóriák. Rendszerszerűség a káoszban
  • Szervezetek struktúrája és dinamikája (Berne)
Áttekintjük a szervezetek tradicionális és strukturális előképeit és az emocionális gyökereket.

Szervezetek lényegi sajátosságaival foglalkozunk ezen a workshopon. Áttekintjük a mai szervezetek gyökereit, a strukturális előképeket, valamint az emocionális gyökereket. Megvizsgáljuk az aktuális működési formákat és a trendeket, amik a jövő szervezeteit formálják. Megismerkedünk a TA klasszikus, Berne-i szervezet-modelljével és ennek alkalmazási lehetőségeivel a diagnosztikus munkában és a beavatkozások tervezésében. Reflektálunk a rendezettség–rendetlenség-paradoxonára és arra, hogyan oldják föl a szervezetek azokat az immanens ellenmondásokat, amelyek mentén szerveződnek. Megismerkedünk Berne szervezetelméletének fontosabb összetevőivel.

  1. modul: Szervezeti kultúra és autonómia a szervezetben.
  • Szervezeti kultúra és TA. A kultúra változása (Berne, Barnes, Balling)
  • Egyéni autonómia a szervezetben (Hauser, Vogelauer)
  • Szervezetek kapcsolatorientált fejlesztése (Korpiun)
A szervezet „láthatatlan lelke” ennek a workshopnak a témája.

Mit jelent a szervezeti kultúra, milyen elemekből tevődik össze, hogyan hat a szervezetben és hogyan lehet rá hatást gyakorolni? Megvizsgáljuk, miként lehet egy szervezet kultúráját megfoghatóvá tenni tranzakcióanalitikus modellekkel – a klasszikus, Berne-i fogalmaktól az újabb TA-s megközelítésekig. Konkrét példák alapján kidolgozzuk a TA-s autonómia-fogalom alkalmazását társas rendszerekre, továbbá a beavatkozás lehetőségeit a szervezet életképességének növelésére, miközben reflektálunk a vezető és a tanácsadó etikai dilemmáira.

4. modul: Vezetés és követés.

  • Vezetési modellek a VUCA-világban
  • Felelős, hatékony és pszichológiai vezető. Alapítók öröksége (Berne)
  • Hatalomforrások és autoritás a szervezetben (Steiner, Krausz)
Bár a hierarchiát már többször eltemették,

… a mindennapi tapasztalatok mégis azt mutatják, hogy a szervezetek működésében és változásában kiemelt szerepe van a vezetés-követés dinamikájának. A vezetői és a követői szerephez kapcsolódó kimondott és kimondatlan elvárások, a felelősség mentén fejlődő játszmák, a hatalomgyakorlás és a hatalommal való visszaélés különféle módozatai, valamint a szervezeti és piaci környezet befolyása ennek a workshopnak a témája. Reflektálunk a szerepekhez kapcsolódó szükséges és meglévő kompetenciákra, illetve foglalkozunk a vezetőképzés és a vezetői coaching aktuális dilemmáival és a markáns trendekkel.

  1. modul: Változásmenedzsment és fenntartható fejlődés.
  • Változásmenedzsment koncepciók. Változás-portfólió (Balling)
  • A változással kapcsolatos szerződések (Laugery)
  • Rendszerszemléletű szervezetfejlesztés. Impulzusok a változáshoz (Mohr)
Mivel a változás napjainkban egyre gyorsabb és erőteljesebb

… azok számára, akik ennek kezdeményezői, részesei vagy támogatói egyrészt térképek (szempontok a tájékozódáshoz), másrészt eszközök (módszerek a cselekvéshez) szükségesek, amelyek figyelembe veszik a mindenkori kontextust és illeszkednek a személyes erőforrásokhoz. Szervezetek és más elő rendszerek változása és változtatása ennek a workshopnak a témája. A tranzakcióanalízis és a rendszerszemlélet nézőpontjából megvizsgáljuk, milyen erők hatnak a struktúra és a kultúra mentén, hogyan kapcsolódik a személyes változás a rendszer változásához és viszont, lehet-e ezt tervezni, és ha igen, milyen szerződéseket tudunk itt kötni? Miközben gyakorlatias kérdésekre keressük a válaszokat, a fenntartható fejlődés etikai szempontjaira is reflektálunk.

  1. modul: Szakmai identitás és etika.
  • TA-etika és emberkép. Mindennapi munkahelyzetek és életdöntések etikai aspektusai
  • Szerep és identitás (Micholt)
  • Értékelés és zárás
A professzionális cselekvés mögött stabil, autonóm, integrált szakmaiság áll

… amely összhangban van a személyes értékrenddel, a fontos személyiségjegyekkel és a szakember más szerepeivel. A szakmai identitás ennek a workshopnak a témája. Foglalkozunk az identitás történetiségével, összetevőivel és perspektíváival, és reflektálunk a különféle szerepek kölcsönhatására. Megismerkedünk az tranzakcióanalitikus etikai alapelvekkel és dimenziókkal, és gyakoroljuk ezek alkalmazását konkrét helyzetek megoldására. Mindezek tükrében a résztvevők kidolgozhatják személyes krédójukat. A workshop keretében lehorgonyozzuk a fontos egyéni tanulási eredményeket és lezárjuk a csoportfolyamatot.

Kapcsolatfelvétel, jelentkezés és részvételi díj

A kapcsolatfelvétel írásban történik a lenti űrlapon.

A jelentkezés feltételei:

  • Minimum 3 év munkatapasztalat, és a tanultak gyakorlati alkalmazásának lehetősége.
  • Elvégzett tranzakcióanalízis alapképzés (TA 101),
  • Legalább 50 óra igazolt önismeret (itt nincsen módszertani megkötés, lehet TA-s önismeret (TA 202) vagy más módszer, egyéni, csoportos stb.)
  • Pszichikus egészség
  • Előzetes tájékozódó beszélgetés a kurzus vezetőjével

Jelentkezés esetén a résztvevővel képzési szerződést kötünk.

Az egyéves képzés (12 nap képzés és 3 óra egyéni szupervízió) ára céges jelentkezés esetén nettó 840.000.- forint, egyéni jelentkezőknek a képzés díja 720.000.- forint. A fizetés a képzés előtt egy összegben, vagy igény esetén két részletben történhet: az első és a negyedik workshop előtt. A képzési díjat nem csökkenti, ha a résztvevő a programnak egyes részein nem vesz részt. Június 30-ig történő jelentkezés és befizetés esetén a képzési díjból kedvezményt adunk: céges jelentkezés esetén 760.000,- forint, egyéni jelentkezéskor 650.000,- forint a részvételi díj.  A képzés lemondása esetén fizetendő költségek: az első workshop kezdete előtt több mint 30 nappal a résztvevő a teljes díj 25%-át; az első workshop kezdete előtt 30-15 nappal a teljes díj 50%-át; az első workshop kezdete előtt 14 vagy annál kevesebb nappal a teljes díj 100%-át tartozik megfizetni. Egyéni jelentkezőknek korlátozott számban áfa-mentes számlát tudunk kiállítani.

 

A jelentkezéshez kérjük, töltsd ki az űrlapot vagy hívj a +36-20-368-7628 telefonszámon.

A jelentkezés a visszaigazolás és a képzési díj befizetésével válik érvényessé. A jelentkezéssel automatikusan elfogadod az Adatkezelési Tájékoztatóban foglaltakat.

 

A tréning helyszíne: 1093 Budapest, Közraktár u. 24. II/12.

Jelentkezés a képzésre:

    Képzés, amire jelentkezem (kötelező)

    captcha

    A képzésre történő jelentkezéssel Ön automatikusan elfogadja az Adatkezelési Tájékoztatóban foglaltakat.