Akkreditáció
Az alapító Eric Berne és környezete óriási lépéseket tett a pszichológia demokratizása felé, elsősorban azzal, ahogyan a segítő-kliens kapcsolatot definiálta (okéság), illetve ahogyan a klienst önmaga gyógyító szakemberévé emelte. Ezzel párhuzamosan azonban az is fontos volt számára, hogy megőrizze a szakma professzionalitását. Azért hozta létre a Nemzetközi Tranzakcióanalitukus Egyesületet, hogy ez a szakmai közösség gondoskodjon a TA alkalmazás és tanítás minőségéről (akkreditált képzés és vizsgáztatás) és az érintettek (kliensek, alkalmazók, képzők, tanulók) biztonságáról (szakmai etika).
Európában tranzakcióanalízis képzések több helyen is folynak. A képzési standardokat az Európai Tranzakcióanalízis Szövetség (EATA) Szakmai Képzési Standardok Bizottsága (PTSC) állítja össze. A minősítések standardjait és követelményeit az EATA Vizsgáztatási Bizottsága (COC) fogalmazza meg, és ez a testület szervez több helyen és nyelven vizsgákat szerte Európában.
Ez a két testület szorosan együttműködik egymással, valamint a nemzeti TA-szövetségekkel és az oaklandi székhelyű (USA) Nemzetközi Tranzakcióanalízis Szervezettel (ITAA). Ebben a struktúrában a TA-képzés és vizsgáztatás (minősítés) mindenütt Európában azonos standardok és követelmények alapján zajlik, és azokat valamennyi TA-szervezet, beleértve az Európán kívüli szervezeteket is, elismeri és elfogadja.
Nemzetközi akkreditációval mindig a képző/szupervízor rendelkezik (tehát nem a képző hely):
Nemzetközileg akkreditált TA-képzést (P)TSTA, vagy (P)TTA tarthat; TA-szupervíziót (P)TSTA vagy (P)STA címmel rendelkező szakember adhat, illetve a képesített tranzakcióanalitikus vizsgáig bezárólag CTA tréner és szupervizor is képezhet.
Minősítés a TA-ban
A nemzetközi tranzakcióanalitikus közösségben a minőségbiztosítás a vizsgáztatási rendszeren keresztül valósul meg. A minősülésnek szigorú feltételei vannak, nemzetközi szinten szervezett vizsgákhoz és műhelyekhez kötődik. Jelenleg három minősítési szint létezik:
- Képesített tranzakcióanalitikus (CTA: Certified Transactional Analyst). A CTA-címmel rendelkező szakember alkalmazási területén jogosult és magas színvonalon képes tranzakcióanalitikus szolgáltatást nyújtani. Szakmai kompetenciáját 5-7 év igazolt TA-képzésben építette ki, és egy nemzetközi vizsga keretében bizonyította, hogy szakterületén a TA-t a nemzetközi akkreditáció standardjainak és etikájának megfelelően képes alkalmazni. Alkalmazási területén, melyet a CTA rövidítés után álló egy-egy betű fejez ki (O: szervezetfejlesztés; C: tanácsadás; E: oktatás-nevelés; P: pszichoterápia), maradéktalanul megfelel az adott terület nemzeti követelményeinek is.
- CTA-tréner és szupervizor (CTA TS: CTA Trainer and Supervisor), aki az alkalmazási területén TA képzést és szupervíziót nyújt, és felkészíti a jelölteket a CTA vizsgára. A CTA TS teljes felelősséget vállal a tanítványaiért, és kizárólag CTA képzési szerződéseket írhat alá.
- Képző és szupervizor tranzakcióanalitikus (TSTA: Teaching and Supervising Transactional Analyst), aki az alkalmazási területén TA képzést és szupervíziót nyújt, és felkészíti a jelölteket a CTA, a CTA tréner és szupervizor, valamint a TSTA-vizsgára. A TSTA teljes felelősséget vállal a tanítványaiért, és bármilyen képzési szerződést aláírhat.
A minősülés feltételei a Képzési és Vizsga Kézikönyv találhatók. Fontos, hogy a vizsgákhoz a TA 101-es kurzus, valamint a TA haladó elmélet és TA-szupervízió csak akkreditált képző (CTA TS vagy TSTA) igazolása alapján számolható el (igazolt képzési és szupervíziós órák)!
Képzés és tanácsadás minőségi kritériumai
Az alábbi szakmai szervezetek minőségi standardjait tekintem irányadónak képzőként és tanácsadóként. A logókra kattintva megnyílik az egyesületek honlapja.
Szakmai etika
Etikai szempontok a tranzakcióanalízisben – információk ügyfelek és képzések résztvevői számára
Tranzakcióanalitikus képzéseink és a tanácsadás során nagyon fontos számomra a nemzetközi szabályok szerinti etikus magatartás tréner és résztvevő, ill. tanácsadó és ügyfél között. Az alábbiakban néhány alapelvet és alapvető értéket ismertetünk, melyek mentén a nálunk tanuló résztvevők és a velünk kapcsolatban álló ügyfelek érdekeit védjük.
Mire valók az etikai alapelvek?
Az Európai Tranzakcióanalízis Szövetség (EATA) tagjai kötelezik magukat arra, hogy az EATA és magyarországi szervezete (HATA) által lefektetett szakmai és etikai alapelveket betartják.
Ezek az alapelvek minden érintett védelmét szolgálják, és informálják őket arról, hogy a tranzakcióanalízis milyen etikai és szakmai alapelveket tanít és alkalmaz.
Az etikai alapelvek a TA minden alkalmazási területén érvényesek, és kiegészülnek az adott terület szakmai standardjaival, valamint az érvényes nemzeti követelményekkel.
A TA szakmai etikájának lényege
„Szoros kapcsolat van az etika és a gyakorlat között: a viselkedés lehet etikus vagy sem aszerint, hogy elősegíti-e vagy sem a saját és mások jól-létét.
Az etika egy általános keret, amely vezérli a szakma gyakorlóit a szakszerű szolgáltatás nyújtására és mindig alátámasztja a gyakorlatot. Nemcsak a nehéz és problematikus helyzetek megoldására korlátozódik.
Az etika azonosítja azokat az értékeket, amelyek az embereket segítik abban, hogy mint emberi lények, felfedezzék lehetőségeiket. Az értékekre etikai alapelvek épülnek, mint irányelvek. Ezek érvényesítik a kötelező normákat alátámasztó értékeket, és irányt mutatnak a szakmai gyakorlathoz.” (Részlet az EATA Etikai Kódexből)
Alapértékek
- Az emberi méltóság
- Ön-meghatározás
- Egészség
- Biztonság
- Kölcsönösség
Etikai alapelvek
- Tisztelet
- Felhatalmazás
- Védelem
- Felelősség
- Elkötelezettség a kapcsolatokban
Érintettek
- Kliens
- Szakember
- Képzésben lévők
- Kollégák
- Emberi környezet/társadalom