Trénerprofil

Antal Sándor - TA képzés trénerei

Antal Sándor

Lassan harminc éve dolgozom a fejlesztő szakmában: kezdetben trénerként, majd üzleti coachként, később szervezetfejlesztőként a legkülönfélébb vállalatoknál. Sok tapasztalatom keletkezett a növekedés okozta kihívások kezelésében, a vezetés és a szervezeti kultúraváltás témakörében. Általában hosszabb ideig kísérek szervezeteket, ami lehetővé teszi az átfogó perspektívát és a közös tanulást. A folyamatban együtt keressük az optimális beavatkozási pontot a kívánt hatás elérése érdekében. Óraadóként leendő szervezetfejlesztőket tanítok a Budapesti Metropolitan Egyetemen.
A nemzetközi TA-szervezetek (EATA, ITAA) által minősített Képesített tranzakcióanalitikus (CTA-O), valamint Képző és szupervízor tranzakcióanalitikus (TSTA-O) vagyok szervezeti területen. A TA-tanácsadást az előbbi, a TA-képzést az utóbbi képzettségem alapján gyakorlom. 2015-19-ig voltam a Magyar Tranzakcióanalitikus Egyesület (HATA) elnöke, 2024-től ismét én töltöm be ezt a tisztséget.
További képesítéseim és szakmai tanulmányaim: NLP Master Practitioner (NLPTM) és okleveles coach (European Association for Supervision and Coaching). Változásmenedzsment (Technische Universität, Braunschweig), pszichodráma (Magyar Pszicho­dráma Egyesület), humándiagnosztika (OPQ32, ITO/QW), relaxáció-imagináció (MRSZTE).
Feleségemmel és három gyermekemmel élek Budapesten. Hobbim az olvasás és a természetjárás.

 

Jövőkép és küldetés

Egy közösség, amely hatásosan közvetíti a TA értékeit a fejlesztő szakma, a szervezetek és a szélesebb társadalmi nyilvánosság számára. Ezek az értékek:

  • a sokszínűség elfogadása,
  • a társadalmi igazságosság és
  • a fenntartható fejlődés.

Képzési filozófia

A TA-tanításban szívesen ötvözöm a humanisztikus, a pragmatikus és a kompetencia orientált képzési filozófiák elemeit. Ezek a képzési út különböző fázisaiban egymás kiegészítve jelennek meg.

A képzés célja a személyes autonómia fejlesztése, ami realitásérzéket, felelősségvállalást, döntés- és kapcsolati képességet jelent. Ez nem egyik pillanatról a másikra, hanem lépésről-lépésre alakul ki. Ráadásul nemcsak az elmélet magas szintű elsajátítását igényli, hanem feltételezi az intenzív önismereti munkát és a folyamatos szupervíziót.

A képzés fókusza a rendszerszemléletű és kapcsolatorientált tranzakcióanalízis gyakorlata. Ez kiegészül más megközelítésekkel, de a módszertani sokféleség közös nevezője mindig a résztvevő személyes fejlődési útjának támogatása. Azáltal, hogy

  • a trénerek és a résztvevők közti kapcsolatban egy OKÉ-OKÉ-hozzáállást érvényesítünk, amely lehetővé teszi a tanítást, tanulást, konfrontálást és ezáltal a személyes fejlődést;
  • egymáshoz sokrétűen kapcsolódunk: a gondolataink, érzéseink és viselkedésünk a másokkal való kapcsolatunk alapvető vonatkoztatási keretei;
  • támogatjuk a személyes felelősségvállalást életünk aktív alakításában, emellett a szervezeti, környezeti hatások alakító erejére is reflektálunk.

Minőség és szakmai etika

A minőség számomra annak a szakmai közösségnek az értékrendje (ITAA, EATA, HATA), amely az iskolaalapító Eric Berne óta gondozza és aktualizálja az elméletet, a képzők akkreditációja révén pedig biztosítja az etikus alkalmazást és a magas színvonalat. Bővebben a minőségbiztosításról

A-képzések és TA-tanácsadás során nagyon fontos számomra a nemzetközi szabályok szerinti etikus magatartás tréner és résztvevő, ill. tanácsadó és ügyfél között.  Az alapvető értékek és az alapelvek a nálunk tanuló résztvevők és a velünk kapcsolatban álló ügyfelek érdekeit védik.

  • Alapvető értékek: emberi méltóság, önmeghatározás, egészség, biztonság és kölcsönösség.
  • A kapcsolat alakítását meghatározó alapelvek: tisztelet, felhatalmazás, védelem, felelősség és elköteleződés a kapcsolatokban.

Bővebben a TA szakmai etikájáról