TA-tudás

Hogyan bánok az elismeréssel és a figyelemmel?

checklist-512Itt egy kérdőívvel találkozhat, amelynek segítségével reflektálhat a fenti témára.

Kattinson ide

Tréningtémák és TA-modellek

Egy olyan lista, amely “klasszikus” tréningtémák és a TA-modellek lehetséges kapcsolatait mutatja. A teljesség igénye nélkül!

A teljes listához kattintson ide

A kapcsolatkezelés művészete

Kapcsolati képességek fejlesztési lehetőségeiről szól ez az írás. Pontosabban arról, hogy ezt a képlékeny kategóriát, amit gyakran illetünk az angol soft-skills kifejezéssel, hogyan lehet megfoghatóvá, transzparenssé, követhetővé tenni.
soft skillsTréningcsoportokban két véglettel is gyakran találkozom. Az egyik résztvevő, amikor fejlődési szándékairól kérdezem, azt mondja, hogy kommunikációs képességeit szeretné fejleszteni, de bővebb magyarázatot nemigen fűz ehhez. A másik résztvevő szerint a kapcsolati he
yzetek olyan sokfélék (az én egyéniségem, a másik egyénisége, a helyzet egyedisége), hogy itt értelmetlen „receptekben” gondolkodni. Trénerként elsőre nem túlzottan örülünk az ilyen megfogalmazásoknak – jóllehet végső soron mindkét viszonyulás (a leegyszerűsítő és a hiper-komplex) hasznos lehet számunkra. Olyan megközelítésre van ugyanis szükségünk – és itt már nemcsak a képzésekről van szó, hanem bármilyen kapcsolati helyzetről (pl. vezetés, teammunka, ügyfélhelyzet, tanácsadás, coaching stb.), amelyik elég rugalmas ahhoz, hogy lehetőséget adjon egymástól jelentősen különböző kommunikációs helyzetek leírására, de elég egyszerű ahhoz, hogy a gyakorlatban is alkalmazható segítséget kínáljon.

Kattintson ide a folytatáshoz

Játszmák a coachingban

Van néhány olyan pszichológiai játszma, amelybe egy coach könnyen belekerülhet. Íme, néhány ezek közül a teljesség igénye nélkül.

Én csak jót akartam neked!

manipuláció ikonA coach támogató funkciója kínálja a Megmentői szerepet. A fenti játszma akkor történik, amikor a coach azt gondolja, hogy felismerte, hogy a kliensnek mire van szüksége, és – először finoman – elkezd harcolni ezért. A játszma dinamikája mindig ugyanaz: anélkül teszünk valamit valakiért, hogy azt vele előzetesen tisztáztuk volna. Végül köszönetet várunk. Amikor ezt megkapjuk, kész a függőség. Néha a coach Megmentő szerepében azon bosszankodik, hogy kihasználják őt. Ha nem érkezik köszönet, mert az ügyfél nem szereti az Áldozat szerepét, akkor a Megmentő könnyen Üldözőbe vált át: „Én ezt a legjobb szándékkal tettem, de ha te nem akarod…”

A Megmentő mindig önmagát menti meg a saját mínuszától (a TA-ban „nem okéságától”), amelytől folyamatosan tart. Hátterében az a korai hiedelem áll, amely szerint meg kell dolgozni azért, hogy mások elfogadjanak.

Kattintson ide a folytatáshoz

A TA 3 kamerája

A tranazakcióanalízis személyiségelmélet arról, ahogyan az ember működik.

Perspectives-Icon-BlueA tranzakcióanalízis kommunikációs elmélet, amely belső és személyközi történéseket vizsgál, vagyis…

A tranzakcióanalízis fejlődéselmélet, amely tisztázza, hogyan őrizzük meg a gyermekkorunkból származó élmény- és viselkedésmintázatokat annak ellenére is…

Kattintson ide a folytatáshoz

Mi a tranzakcióanalízis? Alapfogalmak

Itt rövid bevezetést olvashat a tranzakcióanalízisről és megismerheti a legfontosabb fogalmakat.

  • Mi a tranzakcióanalízis?
  • A tranzakcióanalízis alapfogalmai
  • Az én-állapot modell
  • Tranzakciók
  • Sorskönyv
  • Autonómia

Kattintson ide a folytatáshoz 

Fanita English típus-elmélete

I'm OK, your OK iconFanita English (az egyik legismertebb amerikai TA-terapeuta, Eric Berne tanítványa) abból indul ki, hogy az emberek születésükkor OK-k, de ez az OK-OK-érzés még tudatelőtti és meghatározatlan (eufória).

Kattintson ide a folytatáshoz 

Eric Berne könyvei
  • icon-curriculumBeyond Games and Scripts Ed. C. Steiner & C. Kerr, Grove Press, 1977

Kattintson ide a folytatáshoz 

Magyar nyelvű TA-szakirodalom

icon-curriculum

  • Eric Berne: Emberi játszmák. Gondolat, 1984

Kattintson ide a folytatáshoz 

TA – filozófia, alapelvek, gyakorlat
Szervezeti energiák nyomában

Hogyan tartjuk fönn azt a problémát, amelytől oly régóta akarunk szabadulni?

Kattintson ide a folytatáshoz 

Az Eric Berne-díj nyertesei

Eric_BerneAz Eric Berne – díjat 1971-ben alapították Eric Berne tudományos eredményének kitüntetésére és emlékének megőrzésére. Évente osztják ki a díjat egy-egy új TA fogalom megalkotójának. 1990-ben az ITAA Kurátora úgy döntött, hogy megváltoztatja a díj nevét és érvényességét. Mai neve tehát a Tranzakcióanalitikus Eric Berne Emlékdíj. A díj évente kerül kiosztásra azok között, akik publikációikkal hozzájárultak a TA elméletéhez vagy gyakorlatához, illetve a TA-t más terápiás modellekkel hasonlították össze vagy integrálták.  Egy, az ITAA Kurátora által kinevezett bizottság választja ki a díj nyertesét vagy nyerteseit.

A következőkben 1971-2010-ig áttekintjük a díjak nyerteseit és a témákat.

Kattintson ide a folytatáshoz

Antal Sándor

Képző és szupervizor tranzakcióanalitikus

(TSTA-O)

+36 1 783 4640

+36 20 368 7628